Книга - це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного. (Рильський М.)

вівторок, вересня 24, 2024

                               


                      Бабин Яр

29 вересня Україна і світ відзначають роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру . Бабин Яр – одна із найтрагічніших сторінок історії України, всесвітньо відоме місце трагедії, що стало символом Голокосту, де у роки фашистської окупації України було розстріляно понад 100 тисяч мирних громадян. Це - місце увічнення пам'яті про жахливі наслідки Другої світової війни, коли жертвами розстрілів ставали люди за свою етнічну належність, а також за політичну або ідеологічну позицію.

Упродовж двох років, починаючи з вересня 1941 року, Бабин Яр був місцем регулярних розстрілів і захоронень, які проводилися військовими і поліцією окупаційної нацистської влади Києва. Він перетворився на величезну братську могилу, де німецькими окупантами були закатовані представники мирного населення Києва різних національностей - українці, євреї, роми, росіяни. Разом з ними були розстріляні моряки Дніпровського загону Пінської військової флотилії, військовополонені, партизани, підпільники, гравці київської футбольної команди «Динамо», активісти ОУН, пацієнти психоневрологічної лікарні ім. Павлова, заручники, тобто всі ті, кого вважали «ворогом третього рейху».

29 вересня 1941-го року в урочищі Бабин Яр нацисти розпочали масові розстріли єврейського населення Києва. За два дні (29 - 30 вересня) було розстріляно майже 34 тисячі мирних жителів Києва єврейської національності. Масові розстріли в Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до звільнення Києва від окупації. Цей злочин тривав майже 103 тижніУ серпні 1943 року, коли фронт наближався до Дніпра, окупанти знищували сліди масових розстрілів у Бабиному Яру. За наказами нацистів в’язні концтабору проводили викопування й спалення трупів розстріляних ними людей.Трагедія, що відбулась, увійшла в історію як одна з наймасовіших акцій знищення мирного населення під час Другої світової війни, а Бабин Яр став назавжди символом Катастрофи і єврейського Голокосту у Європі.

У наш час на території пам’ятного місця та поблизу нього встановлено 25 пам’ятників та пам’ятних знаків, які відображають сторінки трагедії Бабиного Яру, облаштовано Алею праведників. 2007 року з метою донесення до громадян історії трагічних подій масового знищення нацистами мешканців Києва і військовополонених у Бабиному Яру, для збереження й увічнення пам’яті жертв нацистського терору та Голокосту, проведення музейної, виставкової, екскурсійної та культурно-освітньої роботи, духовного збагачення громадян, комплекс пам’яток в урочищі Бабин Яр у м. Києві було оголошено Заповідником, якому 2010 року Указом Президента України було надано статус Національного. Щороку у День пам’яті жертв Бабиного Яру, що відзначається 29 вересня і присвячується всім загиблим у Бабиному Яру в роки окупації Києва, проводяться траурні заходи на території Заповідника, відбувається покладання квітів представниками органів державної влади, громадськості та іноземними делегаціями. Проходять поминальні молебні, мітинги, тематичні виставки. Відбуваються заходи вшанування «Праведників Бабиного Яру» – тих, хто допомагав врятуватися окремим євреям під час акцій нацистського терору.

     До роковин трагедії у Бабиному Яру в нашій  бібліотеці підготовлено тематично-іллюстровану  виставку «Бабин Яр-наш біль і пам'ять». До уваги користувачів пропонується різноманітна література даної тематики. На виставці представлено документи з фонду бібліотеки та інтернет ресурсів.