Книга - це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного. (Рильський М.)

Історична довідка

Бібліотека… стародавня і вічна оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять у собі допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним, здобуття знань, розвагу і так до нескінченності.
Кожна бібліотека, як і людина має свою біографію, свій стиль, своє обличчя. В історії Рибаківської бібліотеки – філії також є чимало цікавого…
Починати завжди важко… Та все ж початок був…
У довоєнний час у нашому селі була невеличка книгозбірня, яка розміщувалась у кількох шафах при клубі. Книжки читачам видавав завідуючий клубом. Нажаль імʹя цього бібліотекаря нам знайти не вдалось.
У воєнний та повоєнний час працювала приклубна бібліотека.
Наказом від 05.03.1952 року бібліотекарем при клубі працював Компанієнко Петро Іванович, а з 06.12.1953 року Полумєй Петро Васильович.
У всі роки, у всі віки люди зверталися за порадою до книги. Не є виключенням і наші рибаківці. Наказом від 29.05.1950 року в нашому селі було відкрито першу бібліотеку від районного осередку культури. Бібліотекарем було призначено Стружевську Ніну Євстафіївну. Йшли роки і бібліотекар повинен був мати відповідну освіту для того, щоб праця була плідною.
Наказом від 01.08 1952 року було призначено Рубцову Н., а вже з 01.12.1953 на зміну їй прийшла Морозова Лідія Созонівна. Саме про неї, про першого бібліотекаря з вдячністю згадують місцеві сторожили.
Розвивалось наше молоде государство, збільшувались читацькі попити і книги, що надходили до бібліотеки вже не поміщались в клубних шафах. Тож у 1954 році відділ культури орендував велику кімнату в хаті місцевої жительки Соловйової М.А. І наказом від 24.08.1954 року на посаду бібліотекаря було призначено молоду, енергійну, ініціативну дівчину з відкритим чуйним серцем Головацьку Ольгу Олексіївну (в заміжжі Герасименко). Вона на той час закінчила три курси Харківського інституту культури.  Люди з захопленням згадують проведені нею літературні вечори і голосні читки. Ця жінка на посаді бібліотекаря працювала більше тридцяти років.
Деякий час поряд з нею працювала Бойко Любов Антонівна. Вона закінчила філологічний факультет Одеського університету ім.Мєчнікова. Це був перший бібліотекар в Рибаківці з вищою освітою.
В середині 60-х років бібліотеку було знову переведено у дві кімнати, які знаходилися у правому крилі клубу. А вже з 1973 року її розмістили в будинку по вулиці Очаківській, де зараз поживає сімʹя Амбаряна К.С.
Розповідаючи про бібліотеку варто згадати, що на той час посаду Рибаківського сільського голови займав Головков І.В.(1921р.нар.), який дуже багато зробив для розвитку села. А також, як найактивніший читач багато допомагав рідній бібліотеці. Це були поповнення книжкового фонду, поточні та капітальні ремонти, кошти, надані на проведення масових заходів і транспорт для пересувної бібліотеки. Головков І.В. за активну працю був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, що записано в книзі «Історія міст і сіл Миколаївської області» .
В 1978 році в новостворену ЦБС Рибаківська бібліотека – філія ввійшла з фондом 10 104 примірники. Крім художніх та галузевих книг бібліотека налічувала більше десяти підшивок періодичних видань. Це були газети: «Радянська Україна», «Культура та життя», «Южная правда», «Ленінська правда» та журнали «Соціалістична культура», «Блокнот агітатора», «Під прапором ленінізму», «Перець» та ін.
Росла, розбудовувалась Рибаківка, а разом з нею ріс бібліотечний фонд. Одні бібліотекарі йшли на заслужений відпочинок, інші приходили їм на зміну. З 1986 – 2005 рік посаду завідуючої бібліотекою займає Деркач О.О.(в заміжжі Сігаєва), яка закінчила Миколаївський філіал Київського інституту культури ім. О.Корнійчука. Земляки згадують її роботу в пересувній бібліотеці, проведені нею цікаві різноманітні заходи.
Поряд з нею з 1990 – 1993 рік працювала Кошулько О.М.
В 1997 році було зарито Лугівську бібліотеку – філію, а 3 227 примірників книг було передано в Рибаківську бібліотеку.
На початку XXI століття було перенесено в один із павільйонів дитячого садка. На той час бібліотека налічувала 16 280 примірників книг. В ті роки працювалось важко. В зв’язку з недостатнім фінансуванням бібліотечні фонди не поповнювались.
У 2005 році на посаду завідуючої бібліотекою була затверджена Коржова Л.С., яка закінчила Миколаївський педагогічний інститут ім.Сухомлинського. Цей бібліотекар активно працював в основному з читачами дітьми.
Наказом від 01.04.2010 року завідуючою призначено Кудряшову О.В., яка закінчила Миколаївський коледж культури та мистецтв за спеціальністю «Бібліотечна справа», а в 2011 році  у зв’язку із збільшенням  кількості населення та читачів було надано ще одну ставку бібліотекаря. Наказом від 05.04.2011 року бібліотекарем прийнята Несуща Т.М., як закінчила Дніпропетровське культурно – освітнє училище за спеціальністю «Бібліотечна справа».
Наказом  від 04.01.2021 року завідуючою призначено Несущу Тетяну Миколаївну, а бібліотекарем Шпак Тетяну Володимирівну.
На сьогоднішній день бібліотека обслуговує 996 читачів в тому числі  відпочиваючих і жителів села Лугове. 
Наша робота здійснюється  за превентивним напрямком.
Також ми співпрацюємо з будинком культури, школою, дитячим садком, сільською радою.
Рибаківська бібліотека - філія у житті територіальної громади має велике значення. Саме через неї проходить повноцінне задоволення інформаційних потреб. Бібліотека постійно відстежує, вивчає динаміку індивідуальних громадських запитів населення. Вся її робота здійснюється виходячи з особистих, соціальних та життєвих потреб мешканців села в інформації, спілкуванні, забезпеченні громадських прав.
Бібліотекарі докладають максимум зусиль, для того, щоб читачеві, було затишно в храмі знань. Щоб він виніс з собою  не лише книгу, а й часточку тепла. Бібліотекарі постійно вдосконалюють роботу, шукаючи нові форми роботи з читачами.
Збереженню фонду приділяється значна увага. Постійно ведеться робота по попередженню та ліквідації читацької заборгованості, проводяться індивідуальні бесіди, відвідування школи, вивішуються списки боржників. Також постійно діє гурток «Книжкова лікарня». За його допомогою проводиться аналіз стану книжкового фонду, його ремонт.
Протягом року бібліотекарі постійно описують і вливають картки до систематичного і алфавітного каталогів, та краєзнавчої картотеки.          
На сьогодні бібліотекар не тільки працівник, який рекомендує та видає читачеві книгу, а й спеціаліст у галузі нових інформаційних технологій, здатний співпрацювати як з учнями, так і з вчителями. Тісна співпраця бібліотекаря і вчителя іде на користь обом сторонам. Учителям це допомагає ефективніше прилучати дітей до активного, самостійного читання, дає змогу навчати їх працювати з книгою. Щодо бібліотекаря, то зв'язок з учителем сприяє тіснішому контакту з дітьми для подальшої індивідуальної роботи, спільного проведення масової роботи з пропаганди книги, творчості діячів літератури.
Найбільш перспективною і важливою є робота з дітьми 6-11 років. Вступ до школи - це переломний момент в житті дитини: формуються якісні нові стосунки з дорослими. Цікаво в ігрових формах проходять свята для учнів молодших класів. Діти беруть участь у вікторинах, іграх, конкурсах… Вся робота ,яка проводиться з дітьми погоджується з учителем. Це бібліотечні уроки, години - реквієми до роковин, літературні години  …
Відповідно до річних планів бібліотекою проводяться цікаві та змістовні заходи, які відповідають напрямкам виховної роботи з користувачами та координуються з дитячим садком, ЗЗСО, будинком культури.
В роботі використовуються різноманітні форми популяризації літератури та читання.
Село наше має своїх поетів, вірші яких неодноразово друкувались у ЗМІ та у книгозбірниках. Це Паєв М.К., Ніколаєва О.М., Зеленська М.С. Ці люди є активними читачами та волонтерами бібліотеки. З їхньою допомогою проводиться багато літературних вечорів, художніх читок.
На сьогоднішній день Рибаківська бібліотека – філія - це культурно - освітній заклад, храм знань та інформації.
Рибаківською сільською радою. в 2015 році для бібліотеки надано приміщення у щойно збудованій споруді сільської амбулаторії.
Використання активних форм популяризації літератури, проведення масових заходів та залучення користувачів до цих заходів дає позитивні результати. У читачів формується стійкий інтерес до книги, глибокі знання і практичні навички роботи з нею, закладаються міцні основи культурного читання. Користувачі прилучаються до популяризації книги, до історії рідного краю та культури рідного народу, а найголовніше - люди стають духовно багатшими.

Ласкаво просимо до нашої оселі!