Книга - це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного. (Рильський М.)

середа, березня 19, 2025

 

Поетичний світ Ліни Костенко

Ліна Костенко – поетеса, яка любить Україну

     Колись давно, у маленькому містечку Ржищів, що на Київщині, народилася дівчинка Ліна. Це сталося 19 березня 1930 року. Вона росла в сім’ї вчителів, дуже любила читати книжки й вигадувати різні історії. Змалку Ліна мріяла стати поетесою – і її мрія здійснилася!

     Коли вона була ще школяркою, її родина переїхала до Києва. Ліна навчалася в школі, а потім – у Київському університеті та Літературному інституті в Москві, де вивчала мистецтво поезії.

      Ліна Костенко писала чудові вірші про природу, Україну, людей, добро та справедливість. Але її творчий шлях був непростим. Деякий час її книги не друкували, бо вона завжди говорила правду й не боялася висловлювати свої думки. Проте Ліна Костенко не зламалася – вона продовжувала писати. Сьогодні її твори знають і люблять у всьому світі. Її вірші надихають людей, а книжки читають навіть дорослі. Вона створила багато прекрасних творів, серед яких – "Кольорові миші", "Чайка на крижині", роман у віршах "Маруся Чурай" та багато інших. Ліна Костенко вчить нас любити свою рідну землю, бути чесними, сміливими й добрими. Вона – справжній скарб української літератури!

      До 95-річчя з Дня Народження поетеси в Рибаківській бібліот еці був проведений бібліографічний огляд її книг. 




вівторок, березня 18, 2025

 

Історія України для дорослих


НОВЕ УКРАЇНСТВО: Історія України - онлайн-курс для дорослих (групи 18+)

Запрошуємо на курс “Історія України для дорослих” від дружнього проєкту онлайн-школи “Нове Українство”

💡Цей курс створений, аби ті окремі дати та події, що залишилися в голові зі школи, склалися нарешті в цілісну картину.

Для тих, хто хоче:

Добре орієнтуватися в ключових історичних подіях та персоналіях,

Закрити білі плями в знаннях зі школи, так, щоб уміти дітям переказати / обговорити найважливіше,

Сформувати цілісну картину становлення України,

Розібратися, як минуле впливає на наше сьогодення,

ТРИВАЛІСТЬ:

3 місяці - 12 тижнів

📅 СТАРТ

18 березня 2025 (група по вівторках о 18:00 за Києвом)

27 березня 2025 (група по четвергах о 18:00 за Києвом)

ФОРМАТ:

Лекції з викладачем в ZOOM + трошки інтерактиву

1 раз на тиждень - 60 хв

ЧИ МОЖНА ПОДИВИТИСЯ КУРС В ЗАПИСІ?

Так!

*Ми розуміємо, що не всім може підійти розклад, тому є можливість перегляду курсу в записі у зручний для вас час.

Доступ до курсу в записі - до кінця року (31.12.2025)

Але якщо будете присутні наживо — зможете ставити запитання та брати участь в інтерактивних завданнях.

👨🏫 Викладач курсу:

Євгеній Чигринець — аспірант НАН України у відділі ІІ світової війни та сучасної історії, викладач з 8-річним досвідом. Вміє розповідати історію так, що навіть 9-річні діти слухають із цікавістю, як казку.

Після занять пана Євгенія 99% відгуків батьків: «Дитині цікаво!»

«Дитині сподобалося!»

💬 Історія — це наша ідентичність, наше коріння та фундамент майбутнього, яке ми з вами творимо сьогодні.

 

 

понеділок, березня 10, 2025

День народженння Т.Г. Шевченка


     У неділю, 9 березня, виповнилося 211 років від дня народження найвідомішого українського поета, художника, громадського діяча, титана духу й пророка Тараса Григоровича Шевченка. До 211-річниці від дня народження та вшанування Великого Кобзаря в  бібліотеці оформлено книжкову виставку-огляд «Тарас Шевченко - любов і святиня українського народу».

    Тарас Шевченко був людиною універсальних обдарувань та інтересів. Все його життя і творчість були присвячені українському народу. Поет мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною і суверенною державою, коли в Україні шануватимуться мова, культура та історія народу, а люди будуть щасливими. Тарас Шевченко підніс духовну велич і красу України на найвищу височінь, чим збагатив увесь світ, його ім’я стало національним символом українського народу, він пробудив українську душу та утвердив духовну основу народу для боротьби проти поневолення російською імперією, його «Кобзар» лежить на столі поряд із хлібом, а пісні його вишиті на рушниках. Шевченка називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм.

    Пройшло 211 років від народження Великого Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і досі актуальне. Шевченко писав про живе, про болюче, про неминуче. Кобзар знав майбутнє. Сьогодні, коли наш народ героїчно дає чергову відсіч російському окупанту, виборює свободу та незалежність ціною крові наших захисників та захисниць, вірші поета, його заклики, пророцтва та заповіт є актуальні, як ніколи.  Шевченко є одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Він є автором понад тисячі мистецьких творів.

     Творчість Шевченка – багатогранна, як і його талант. Тарас Григорович був різнобічно обдарованим митцем, ліриком, творцем епічних поем, видатним драматургом. Літературна спадщина Тараса Шевченка, центральну роль в якій відіграє збірка поетичних творів «Кобзар», за правом вважається основою української літератури. «Заповіт» Великого Кобзаря перекладено більш ніж ста мовами світу. 

субота, березня 08, 2025


ЖІНОЧА СИЛА: ВІДВАЖНІ І НЕПЕРЕМОЖНІ







     До міжнародного дня жінок і миру в Рибаківській бібліотеці було проведено літературно-інформаційне засідання клубу "Жіноче крило", під назвою "Жіноча сила-відважні і непереможні"

      Після офіційної частини жінок привітали з святом члени бібліотечного клубу "Пульс". які заздалегідь приготували концертну програму.








вівторок, березня 04, 2025

 

Круглий стіл

     4 березня 2025 року, 9.30 –13.30 відбулося засідання круглого столу «Бібліотека для твоїх потреб»

    Організатори: ВГО Українська бібліотечна асоціація, Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, БФ Бібліотечна Країна. Засідання проводилося онлайн – на платформі zoom.



четвер, лютого 27, 2025

 Інтернет-навчання


В Рибаківській бібліотеці відбулись інтернет-навчання для пенсіонерів "Медійна грамотність - ключ до розуміння світу інформацій". Люди мали змогу навчитись користуватися інтернетом для задоволення нагальних потреб.






понеділок, лютого 24, 2025

А НА МОЇЙ ЗЕМЛІ ІДЕ ВІЙНА.
 

     До третьої річниці вторгнення Росії в Україну в бібоіотеці діє книжкова інформаційна виставка "А на моїй землі іде війна" На виставці проедставлегно  актуальні книги про війну з 2014 по 2025 рік.

Вистапвкою цікаіляться читачі різновікової категорії.





пʼятниця, лютого 21, 2025

ГЕРОЇВ СОТНЯ В НЕБО ПОЛЕТІЛА


     20 лютого 2014 року в середмісті Києва загинуло найбільше людей – 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013-2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року за демократичні цінності й територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні. Цьогоріч пам’ять Героїв Небесної Сотні ми вшановуємо з гаслом: «ГЕРОЇ ПЕРШОЇ ПЕРЕМОГИ У БИТВІ, ЩО ТРИВАЄ». Це гасло є суголосним із ключовою тезою двох попередніх років, з якою ми відзначали День Героїв Небесної Сотні: «Небесна Сотня – перші герої російсько-української війни».

      Небесна Сотня – 107 загиблих учасників Революції Гідності, а також активісти Майдану, які загинули навесні 2014 року з початком російської агресії на сході України. Назва «Небесна Сотня» виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану – сотнями. Уперше вона пролунала під час прощання із загиблими на столичному майдані Незалежності 21-22 лютого 2014 року.

В Рибаківській бібліотеці до цієї дати було приурочено виставку «Героїв сотня в небо полетіла»







 



середа, січня 29, 2025

 Україною жили, за Україну полягли

    Як відомо, 29 січня вся Україна відзначає День пам'яті героїв, які загинули під Крутами. Тому до цієї дати у Рибаківській бібліотеці  була підготовлена тематична полиця під назвою «Україною жили, за Україну полягли». Вона допоможе користувачам бібліотеки краще ознайомитись з історією легендарного бою студентів, який відбувся 29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний схід від Києва. 

 На полицях розміщені видання, матеріали яких містять спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити. Є книги для всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917-1921 роках.

вівторок, січня 21, 2025

 Соборній Україні – слава нині і повік!

22 січня  ввійшло до національного календаря як велике державне свято – День Соборності України. Це свято об’єднання та єдності нашого народу. Воно нагадує нам, що Україна неподільна, немає окремої Східної чи Західної України. У нас є одна держава і ми єдиний її народ!

До цієї знаменної дати у нашій бібліотеці була розгорнута тематично-ілюстративна виставка під назвою «Соборній Україні – слава нині і повік!», що присвячена основним етапам боротьби українців за збереження соборності, самостійності та незалежності своєї держави. Ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців. Наразі, коли Росія знову прагне знищити українську державність і окупувати нашу землю, соборність є передумовою успішного опору українців російській агресії.




середа, січня 15, 2025

  Соціальна компетентність особистості як запорука успішної адаптації

Формування соціальної компетентності є одним з найбільш актуальних завдань сучасної особистості, оскільки це визначає її успішність в повсякденному житті, стимуляцію інтеграційних процесів, дозволяючи не тільки адаптуватися, але й активно впливати на життєві події, засвоювати певні соціальні позиції, змінювати навколишню дійсність і самого себе.

Тому у нашій бібліотеці для різновікової категорії населення була проведена  інформаційна година «Соціальна компетентність особистості як запорука успішної адаптації». На захід була запрошена психолог «Центру психологічного здоровя», яка дала визначення,  що таке соціальна компетентність та розповіла про те, як кожна людина повинна вміти слухати, спілкуватися та взаємодіяти з різними людьми та групами, розуміти їх потреби і цінності, вміти співпрацювати та знаходити компроміси.

Також мова йшла про те, що кожний віковий період у житті людини характеризується специфічними способами формування і прояву соціальної компетентності. Такими показниками є суспільне становище, характер діяльності, діапазон соціальних ролей.

На завершення заходу психолог дала поради батькам для покращення адаптації та зміцнення соціальної компетентності у молодших поколінь:

1. Встановлювати приклад. Батьки повині бути прикладом соціально компетентної поведінки, виявляти повагу до інших людей, розуміти емоції та вміти ефективно спілкуватися.

2. Забезпечити можливість для дитини взаємодіяти з рівними собі та відмінними від себе людьми. Організовувати ігри, заходи, заняття.

3. Навчити свою дитину розпізнавати та виражати свої емоції, а також розуміти емоції інших людей. Використовувати ігри, книжки та розмови.

4.     Виховувати толерантність та співчуття до людей.

5.  Підтримувати самостійність та відповідальність, що є важливою якістю соціальної компетентності особистості.


середа, січня 08, 2025

 Cимоненко – поет, якого не скорити

 До 90-річчя від дня народження В.А. Симоненка (1935-1963), українського поета, прозаїка, журналіста у нашій бібліотеці відбувся бібліографічний огляд «Симоненко – поет, якого не скорити».

Під час огляду бібліотекар розповіла здобувачам освіти 7-9 класів про життєвий і творчий шлях Василя Симоненка, що висвітлюють окремі видання унікальних спогадів та цікавих фактів його друзів та колег. Презентувала видання творів поета, збірки поезій різних років видання, окремі твори, казки, байки, літературні статті, нариси.

Бібліотекар наголосила, що в незалежній українській державі творчий здобуток Василя Симоненка оцінюється по-новому. Мірою краси поета стала міра життєвої правди і свободи. Його твори побачили світ, їх читають, на них виховуються покоління громадян України. Твори Василя Симоненка дістали всенародне визнання. Його поезія розлилася піснею по українській землі.

 

понеділок, січня 06, 2025

 Книги для перемоги

    Сьогодні до вашої уваги у Рибаківській бібліотеці розгорнута виставка «Книги для перемоги» видавництва «Білка».

     На виставці представлені книги відомих авторів: Тамари Горіха Зерня «Доця» та «Принцип втручання», Тетяни Цой «Мені байдуже, що люди скажуть», Олександра Вдовиченка «72 записки комбата», Катерини Бабкіної «Мам, пам’ятаєш?», Бориса Артемова «Марік», Віталія Запеки «Цуцик» та інші.

        Все це новітня українська література: ветеранська, волонтерська, мемуари, пригодницька література, сучасна українська проза та поезія для дорослих. Це книги про сучасну Україну та сучасних українців, що є відбитком, відображенням сьогодення. Книги з проникливими історіями та дотепним гумором.

    Деякі з представлених книг уже мають своїх шанувальників. Тож, гадаю, що навіть найвибагливіший читач зможе щось обрати на наших полицях.

       Відкривайте для себе сучасну літературну Україну – яскраву, суперечливу та активну, разом з видавництвом «Білка»! Читайте сучасників та дізнавайтеся, що значить справжнє задоволення від читання!


четвер, січня 02, 2025

 Мій край – моє рідне село

        Краєзнавство – це безцінна скарбниця історичного досвіду багатьох поколін. Воно є своєрідним містком, який поєднує покоління минулі з поколіннями сьогоднішніми і прийдешніми. Саме краєзнавча робота посідає важливе місце в діяльності бібліотеки.
        З метою популяризації краєзнавчої літератури, поглиблення знань дорослих та дітей про історію рідного краю, підвищення культурного рівня населення, прищеплення шанобливого ставлення до історичної пам’яті та  виховання любові до рідної землі у Рибаківській бібліотеці розгорнуто краєзнавчу виставку «Мій край – моє рідне село».

        На виставці представлені краєзнавчі матеріали про наше село, знаменитий острів Березань, історія створення Свято-Миколаївського храму. Присутня тут  література поетів і письменників – краян, паперові видання з історії Миколаївщини та різноманітних подій нашої області.
    Також знайшла гідне місце  серед краєзнавчої літератури книга, до якої увійшли праці істориків і краєзнавців південного краю «ЄДИСАН від А до Я». Альманах допоможе нашим користувачам більше дізнатися про державне утворення Єдисан, що понад три століття існувало на території Миколаївської та Одеської областей.
     Щоб по-справжньому любити свій рідний край, його треба добре знати. Тож, пізнання рідного краю продовжується…