Книга - це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного. (Рильський М.)

середа, листопада 13, 2024

 Моя зброя – мій сміх

    Остап Вишня (справжнє ім’я – Павло Губенко) народився на Полтавщині 13 листопада 1889 року і виховувався в родині, де росли 17 дітей. При цьому зміг здобути медичну освіту, яку закинув заради літератури. Його авторський дебют відбувся в 1919 році. Він є засновником особливого жанру в літературі, якому сам придумав назву. Свої короткі сатиричні твори називав «усмішками». Автор відомих збірок «Вишневих усмішок».

 

    Його фірмовий стиль – гострі іронічні, сатиричні жарти на будь-які тематики: починаючи від побутових ситуацій, закінчуючи чинною політичною елітою. Автор зображував дійсне реальне життя з усіма його проблемами та недоліками. Таким чином, намагався звернути на них увагу, надати можливість осмислити, зрозуміти та виправити вади, що існують. Особливістю гумору Остапа Вишні є багатство відтінків комічного, по-народному соковита мова, своєрідно діалогізований виклад дії, мудрий, іронічно-усміхнений погляд оповідача на порушені проблеми. Дотепні й художньо неповторні діалоги, їхня життєво-змістова наповненість, колоритність.

    Хоча Остап Вишня вважається гумористом, його життя було протилежним до почуття легкості, розваги та сміху. Творчість припала на складні та категоричні часи. Було досить небезпечно виражати свої критичні думки про владу та не слідувати ідеології, а висміювати їх – наче ходити по лезу ножа.

    У своїх найсміливіших творах він ставить проблеми розвитку національної мови, культури, вільного й повного впровадження мови в державне користування, критикує та висміює чинну владу та відношення політичної еліти до народу, передає вади, недоліки великих мужів та простого народу.

    Більшість гуморесок автора цілком можна співвідносити із сьогоднішнім днем. З’являється відчуття ніби ти читаєш про те, що відбувається наразі в Україні чи в буденному житті. Остап Вишня зміг не тільки сміливо та по-новому поділитися реальним станом речей, але й залишити актуальність цих тем нащадкам. Внесок Остапа Вишні в розвиток української літератури вагомий, письменник був справжнім новатором.

    З нагоди відзначення 135-річчя від дня народження видатного українського письменника-сатирика Остапа Вишні працівники Рибаківської бібліотеки  підготували темполицю «Моя зброя – мій сміх».

Користувачам бібліотеки представлена експозиція, що висвітлює творчий спадок митця та містить палітру видань творів Остапа Вишні, в яких друкувалися гуморески, нариси, фейлетони, памфлети, а також його збірки: „Мисливські  усмішки”, „Вибране”, „Усмішки, фейлетони, гуморески”.

Тож ближче ознайомитись з життєвим шляхом Остапа Вишні та знову перечитати його незабутні твори ви зможете, завітавши у нашу бібліотеку.